Hyundai Motorsport GmbH.

19. detsembril 2012 asutatud Hyundai Motorsport GmbH (HMSG) vastutab Hyundai ülemaailmse autospordialase tegevuse ja eeskätt autoralli maailmameistrivõistluste (WRC) programmi eest. Saksamaal Alzenaus asuv ettevõte on aidanud kavandada Hyundai tagasitulekut autoralli sarja koos tipptasemel kvalifitseeritud meeskonnaga, kes arendab WRC spetsifikatsioonile vastavat i20 üha edasi.

 

 

N – täis tahtmist sõita

Loodud selleks, et tunda ennast võrdselt kodus nii maanteel kui ka võidusõidurajal, ühendab N endas Hyundai rikkalikud autospordi ja kõrgetasemelise maanteeauto arendamise kogemused.
 


i20 N

Innustatud rallivõitjast i20 Coupe WRC-st, toob i20 N võidusõidujõudluse sinu igapäevaellu ja adrenaliinisööstu sinu vereringesse.

Väga võimsa 204 hj 1,6-liitrise turbo GDi mootoriga on uhiuus i20 N sama jõuline kui ralliauto, millel ta põhineb. Autol on 18-tollised kergmetallveljed ülitõhusate Pirelli P-Zero rehvidega ning WRC-st inspireeritud katusespoiler.

Kiirendus 0 -> 100 km/h vaid 6,7 sekundiga, tippkiirus 230 km/h.

Erinevates ilmastikutingimustes parema juhitavuse tagamiseks on veermikku tugevdatud. i20 N esivedrustus on varustatud tugevamate tugikuplite ja puksidega, asendatud on spiraalvedrud ja amortisaatorid, et tagada mugavus ka sportliku sõidustiili korral.

Dünaamilistest omadustest on varustuses mehaaniliselt piiratud libisemisega diferentsiaal (m-LSD), viie sõidurežiimiga N Grini juhtsüsteem, stardiabi, pöörete sobitamisfunktsioon madalamale käigule lülitamisel ja nõlvaltstardiabi.

AVASTA MUDEL


i30 N

Alates auhinnavõitja i30 N esitlusest oleme teinud tõsist tööd, et muuta suurepärane toode veelgi paremaks. Lähtudes meie ülimenukast i30 N TCR ralliprojektist saadud kogemusest ja motiveerituna meie entusiastliku kogukonna tagasisidest, sisaldavad peamised jõudluse täiustused märg-topeltsiduriga 8-käigulist käigukasti (N DCT) koos käiguvahetuslabadega roolil, paremat võimsust ja pöördemomenti Performance-paketile ning kergeid sepistatud valuvelgi.

i30 N on saadaval 2-liitrise T-GDI bensiinimootoriga, võimsusega 280 hj. Suurim pöördemoment on 392 Nm. Maksimumkiirus: 250 km/h.

N kergistmete ja 19-tolliste sepistatud valuvelgede abil säästetud kaal annab parema jõudluse ja juhitavuse erksamaks sõidukogemuseks.

AVASTA MUDEL


i30 Fastback N

Oma kaarja silueti ja lauge katusejoonega on i30 Fastback elegantne iludus. Sarnaselt luukpäraga sõsarmudelile on uued LED-esituled ja esivõre, samuti jõudlus ja nutikad tehnoloogilised uuendused välja töötatud selleks, et pakkuda teel maksimaalset sõidumõnu. Tasakaalustades ralliraja sõidudünaamikat ja toorest jõudu mugavusele suunatud igapäevase töölesõidu võimalusega, on i30 Fastback N tõeline sportauto igaks päevaks. Kindel ja ideaalselt tasakaalustatud stiilne viieukseline kuum kupee tagab puhta elegantse adrenaliinilaksu.

i30 Fastback N on saadaval 2-liitrise T-GDI bensiinimootoriga võimsusega 280 hj. Suurim pöördemoment on 392 Nm. Maksimumkiirus: 250 km/h.

N kergistmete ja 19-tolliste sepistatud valuvelgede abil säästetud kaal annab parema jõudluse ja juhitavuse erksamaks sõidukogemuseks.

AVASTA MUDEL


KONA N

Esmakordselt töötasid Hyundai N divisjon ja Hyundai disainikeskus koos, et arendada välja SUV keretüüp, luues toote, mis esindab selgelt võimsat kohalolekut ja sõidulusti. KONA N ühendab endas KONA kaasaegse disaini ettevõtte jõulise ja dünaamilise N-mudelite stiilikeelega.

Jõuallikaks on 4-silindriline DOCH T-GDI bensiinimootor suurima võimsusega 280 hj ja pöördemomendiga 392 Nm. Varustusse kuulub 8-käiguline topeltsiduriga automaatkäigukast.

Dünaamilistest omadustest on varustuses elektrooniliselt kontrollitav vedrustus ja stabiilsuskontroll, elektrooniliselt piiratud libisemisega diferentsiaal (e-LSD), suure jõudlusega pidurid, N Power Sense Axel, N Grini juhtsüsteem, elektriline roolivõimendi (MDPS) ja käiguvahetuslabad roolil.

Rasketes tingimustes tagab parema sõitmise veojõukontrolli režiimi valik (lumi, sügav lumi, muda, liiv).

AVASTA MUDEL


 

i20 Coupe WRC

Hyundai i20 Hatchback vs. i20 Coupe WRC

Hyundai i20 Coupe WRC ralliauto peidab endas äärmiselt kaasaegset vedrustust. Hyundai i20 on tootmises alates 2008. aastast. Hyundai i20 WRC valmis puhtalt lehelt konkurentsivõimeliseks ralliautoks vaid 12 kuuga. WRC debüüdi tegi auto jaanuaris 2014. Selle auto tänavaversioon on võitnud läbi aastate erinevaid auhindu tänu oma töökindlusele, ruumikusele ja sõidumugavusele.

 

Hyundai i20 Hatchback MY20

Tüüp Kappa 1-liitrine turboülelaaduriga mootor, sisseehitatud tahmaosakeste filtriga
Võimsus 120 hj
Pöördemoment 171,6 Nm
Käigukast 7-käiguline topeltsiduriga automaatkäigukast
Veoskeem Esirattavedu
0–100 km/h 10,5 s
Pikkus 4035 mm
Teljevahe 2570 mm
Kütusepaagi maht 50 liitrit
Tühimass 1185 kg
Täismass 1650 kg
Hind 17 490 €

 

i20 Coupe WRC

Tüüp Hyundai Motorsport turboülelaaduriga otsesissepritsega mootor
Võimsus 380 hj
Pöördemoment ~450 Nm
Käigukast 6-käiguline järjestiklülitusega, kuus käiku edasi ja üks tagasi, käiguvahetuslabad
Veoskeem Nelikvedu
0–100 km/h < 4 s
Kere FIA-reeglitele vastav tugevdatud terasest, mitmepunktikeevitusega turvapuuri ja komposiitkiududega keredetailid
Pikkus 4100 mm
Teljevahe 2570 mm
Kütusepaagi maht 80 liitrit
Vähim lubatud kaal 1190 kg
Suurim kaal koos juhi ja kaardilugejaga 1350 kg
Väärtus ~800 000 €


 

Tehnilised normid 2021

Mootor
2017. aastal tehti WRC autode mootorites märkimisväärseid muudatusi, mis jäid kehtima ka hooajaks 2018. Turboõhu sissevõtuava suurendamine 33 millimeetrilt 36 millimeetrile ja suurima lubatud võimsuse tõstmine 315 hobujõult 380 hobujõuni andsid ralliautodele märksa agressiivsema hääle. WRC autod jätkasid kihutamist 1,6-liitriste mootoritega; Hyundai Motorsport säilitas oma T-GDI-kontseptsiooni.

Mass
WRC auto vähim lubatud kaal on 1190 kg, mida alandati 2017. aastal lubatud 1200 kg-lt. 10 kg võib tunduda tähtsusetu, kuid autorallis loevad ka kõige pisemad numbrid! Iga kaalusääst aitab kaasa auto kogusooritusele.

Mõõdud
2017. aasta hooajaks tehtud muudatused auto välimuse juures jäävad kehtima. Lubatud vähima laiuse suurendamine 55 millimeetri võrra andis autodele silmatorkava uue välimuse. Pikemad esi- ja tagaosa lisasid WRC autodele veelgi isikupärasemat väljanägemist.

Jõuülekandesüsteem
Jõuülekandesüsteem on koduks mitmele WRC auto kõige kõrgtehnoloogilisemale osale, kaasa arvatud nelikvedu. Elektrooniline keskdiferentsiaal täiendab järjestiklülitusega käigukasti ja teisi süsteeme, tagades tänapäevaste WRC autode tipptasemel sõidu.

Aerodünaamika
WRC autodel on mitmeid aerodünaamilisi lisasid, näiteks spoilerid ees ja taga, mis suruvad autot rohkem vastu teed. Suurem tagatiib kindlustab parema pidamise just kiiretel katsetel.

 

Hyundai WRC meeskonnad

Oled sa kunagi mõelnud, miks saavad autorallis kahest inimesest nii tugevad partnerid? Püüdsime kinni kõik meie sõitjad ja kaardilugejad, et saada neist rohkem teada ja uurida, mis teeb neist nii head võistluspaarid. Avasta huvitavat nende senise karjääri, samuti hobide ja kõrghetkede kohta.

Ott Tänak ja Martin Järveoja

Ott ja Martin liitusid Hyundai Motorspordi perekonnaga 2020. aastal ning nautisid võistkonnas edukat esimest hooaega, teenides seitsmelt rallilt neli poodiumikohta, sealhulgas esikoha kodusel Rally Estonial. Eestlastest meeskond iseloomustab ennast kui „töökad“ (Ott) ja „otsusekindlad“ (Martin). Nende tööeetika on tunnistuseks nende koostööst: „Minu kiiruskatse-eelne rituaal on veenduda, et olen teinud kõik endast sõltuva, et tulemus oleks võimalikult hea“, ütleb Martin, samal ajal kui Ott „lõdvestub ja keskendub“. Neist kahest on parem mehaanik Martini sõnul „sama mees, kes tavaliselt annab põhjust midagi parandada”. „Nii et tavaliselt mina!“ täiendab Ott. Kui nad vahetaksid rollid, usub Martin, et tema saaks „väga hästi hakkama – kiiruskatsete vahelisel ülesõidul“. Ott on sama aus enda kaardilugeja ande osas: „Halb.“

 

Thierry Neuville ja Martijn Wydaeghe

Belglane Thierry alustab 2021. aastal uut töösuhet. Hooaja esimesel võistlusel Rallye Monte-Carlos liitus temaga kaardilugeja Martijn. Oma kaheksandal hooajal meie võistkonnas teab Thierry meid läbi ja lõhki. „Võistkonnal ja minul on suurepärane kalibreeritus; meie raske töö on meid igal aastal paremaks muutnud ja selle tulemuseks on kaks võistkondlikku tiitlit,“ ütleb Thierry. Ka Martijn pole Hyundai perele võõras. Ta liitus meiega 2016. aastal Hyundai Motorspordi sõitjate arendusprogrammi (HMDP) raames. „Ma olen valmis selleks hämmastavaks väljakutseks ja väga uhke, et kuulun võistkonda,“ naeratab ta.

 

Dani Sordo ja Borja Rozada

Dani tervitab 2021. aastal enda kõrval uut nägu, kuna temaga liitub i20 Coupe WRC-s kaassõitja Borja Rozada. Enne kui Dani uue partneri Borjaga alustab, on tal Carlos del Barrioga Monte-Carlo rallil üks viimane väljasõit. „Kohanemine võtab aega, kuid olen kindel, et meil tuleb väga hea hooaeg,“ selgitab Dani. Borja meenutab: „Tunnen Danit alates 2004. aastast, kui võistlesime üksteise vastu Hispaania meistrivõistlustel – loomulikult oli ta meist palju kiirem!“ Dani soovib oma võitude arvu 2020. aastal täiendada ja hispaanlased on innukalt valmis. „Borja on tõesti hea kaassõitja: ta on kahekordne Hispaania meister ja hetkel parim variant Hispaanias.“

 

Craig Breen ja Paul Nagle

Hyundai Motorspordi iirlastest meeskonnal on võidu sõitmisel ühine eesmärk. „Oleme oma töös tõsised, kuid teame, kuidas sellest samal ajal ka rõõmu tunda – täiuslik kombinatsioon,“ ütleb Craig. Siiski on mõlemal võistluseks valmistumisel erinev lähenemine; Paul kirjeldab oma rituaali kui „veendumist, et pagasiruumi ja kapoti lukustustihvtid on kinni.“ Seevastu Craig peab oma varustuse selga panema samas järjekorras „või kui ma teen seda vales järjekorras, pean ma alustama kõike uuesti!“ Parema mehaaniku osas erimeelsusi ei ole: „Loomulikult Craig. Mina tean ainult, kuidas rehve vahetada,“ tunnistab Paul. Craig on kaardilugejana edukalt aidanud võitudeni oma isa, kuid võimalus, et nad Pauliga kohad vahetavad, on ebatõenäoline. „Ma ei sõida just kõige paremini, Craig keelduks kaardilugeja kohale istumast!“, naerab Paul.

 

Tutvu WRC sõnastikuga

Tehniline ülevaatus

Kõik WRC autod peavad vastama rangetele FIA tehnilistele juhistele. WRC sarjas võistlemiseks tuleb autod nende reeglite järgi homologeerida. FIA tehnilised ametnikud viivad läbi võistlussõidukite põhjaliku kontrolli enne iga võistlust, selle ajal ja pärast seda. See tehniline kontroll tagab, et kõik autod vastavad reeglitele ja nende homologeeritud spetsifikatsioonidele. Võistkondadele, kelle autod nõuetele ei vasta, võidakse määrata karmid karistused või need isegi diskvalifitseerida.

WRC / WRC2

WRC sõsarvõistlusklassis WRC2 sõidetakse samadel kiiruskatsetel ning võistlusautodena on lubatud ka nelikveolised masinad klassidest R5, R4, S2000 ja N4. Meeskonnad võistlevad täpselt samal moel nagu nende kaasvõistlejad WRCs, samamoodi jagatakse punkte ja võisteldakse WRC2 maailmameistri tiitlile. Tootjatehased võivad välja panna oma tehasemeeskonnad, kuid ka kliendi võistkondadel on lubatud osta autosid ja panna välja vastavad iseseisvad meeskonnad.

 

Parc Fermé

Iga võistluspäeva lõpul suletakse võistlusautod kinnisesse parklasse, nn Parc Fermé’sse, mis prantsuse keeles tähendabki „kinnine parkla“. See on rangelt MMi ja etapi korraldajate valvatav ala, et kindlustada võistlusautode puutumatus. Mingeid töid ega remonte ei ole Parc Fermé tingimustes lubatud teha, välja arvatud eriloal. See on ala, kuhu on lubatud juurdepääs vaid vastava loaga ametlikel isikutel ja kohtunikel.

Hooldused

Hooldusalal lubatakse mehaanikutel auto kallal töötada. See võib tähendada seadete muutmist, kiiruskatsel saadud vigastuste parandamist või lihtsalt auto ettevalmistamist järgmisteks kiiruskatseteks. Tavaliselt on hooldusteks ette nähtud spetsiaalsed ajavahemikud kogu päeva jooksul, teinekord võib see olla paindlikum ja pikema aja jooksul. Auto kallal võib hooldusalas töötada vaid kindel arv inimesi ning selle loa omanikel on spetsiaalne käepael.

 

Rajalegend

Vaatamata kõige kaasaegsemate tehnoloogiate võimalustele, usaldavad sõitjad ja kaardilugejad rajalegendi koostades traditsiooniliselt pliiatsit ja paberit. Need juhised, mida kaardilugeja sõidu ajal ette loeb, on juhile justkui teine paar silmi. Rajalegendi pannakse kirja eesoleva tee pisemadki detailid, nagu näiteks eesoleva kurvi raskusaste, hüpe või lomp teel jmt. Rajalegend annab juhile täpselt teada, mis ees ootab.

Testikatse

Iga sõitja püüab WRCs kogu aeg saavutada võistlusauto optimaalset seadistust. Sõiduki ja mootori seaded võivad erinevatel rallidel olla väga erinevad ning iga väike muudatus võib avaldada tohutut mõju olulistele komponentidele, nagu juhitavus või tippkiirus. Siin on oluline osa testikatsel. See on eelsõit, mida sõidetakse enne rallit mitu korda ja mis võimaldab igal võistkonnal ja juhil anda seadistusele veel viimane lihv.

 

Võistlusauto

Viimase põlvkonna võistlusauto baasautoks võib olla tänavalegaalne mudel, kuid selle rohkem või vähem muudetud kere all on peidus tipphäälestuses sõiduk, mis on loodud vastu pidama ka kõige raskemates tingimustes. Sõidukitel pole mitte ainult väiksem kaal, vaid lisatud on ka ohutust ja jõudlust suurendavaid osi. Meeskondi kaitsevad viiepunktiturvavööd, kokkupõrkeenergiat neelav vahtpolster istmete ja uste piirkonnas, samuti ülitugev turvapuur.

Kaardilugeja

Juht võib olla see, kes maadleb 200 km/h kihutava ralliautoga kiiruskatse ohtlikel teedel, kuid samavõrd olulist rolli mängib tihti ka kaaspiloodiks kutsutav kaardilugeja. Nemad vastutavad rajalegendi kirjutamise ja ettelugemise eest, aitavad välja, kui on vaja midagi parandada, ning kindlustavad võistlusauto õigeaegse jõudmise ajakontrollpunkti. Autosisene raadioühendus juhi ja kaardilugeja vahel kindlustab omavahelise pideva kontakti.

 

Meeskond

Iga meeskond koosneb juhist ja kaardilugejast, kelle ülesandeks on võistluse ajal võtta võistlusautost välja parim. Tavaliselt ollakse koos töötanud mitmeid aastaid ja on tekkinud harmoonilised suhted nii autos kui ka väljaspool seda. Meeskonna jaoks on hädavajalik suhelda efektiivselt igal hetkel, tehes koostööd, et saavutada võimalikult kiire kiiruskatse läbimise aeg.

Hoolduspark

Hoolduspargid on kindlaks määratud alad, mille meeskonnad teevad oma koduks WRC etapi ajal. Tavaliselt on ühel rallil kasutusel üks hoolduspark, mis asub strateegiliselt hästi ligipääsetavas linnas või asulas. Selles ajutises kodus saavad meeskonnad kindlatel aegadel autosid hooldada, juhtida meediatööd ja võtta vastu külalisi. Ka pealtvaatajad kogunevad hooldusparkidesse, et näha oma sõitvaid kangelasi pressikonverentsil päeva lõpus või lihtsalt nautida võidusõiduautode vaatamist hooldusalal.