Close

Kõik, mida pead teadma ratta transpordist

Käes on aeg minna loodusesse, et laadida oma akusid või võtta osa mõnest jalgrattavõistlusest. Koos kevade saabumisega hakkavad paljud autoomanikud mõtlema jalgrataste transportimisele. Aitame sul leida lahenduse, mis sulle kõige paremini sobib.

Kõige mugavam on panna oma jalgratas otse autosse, kuid see võtab seal päris palju ruumi. Kui teed jalgrattaga vaid lühikesi sõite ja soovid, et ratast saaks kiiresti kokku panna ja lahti võtta, võiksid kaaluda kokkupandava jalgratta ostmist. Need mahuvad keskmise suurusega auto pagasiruumi ära ka siis, kui tagaistme seljatugi on püsti.

Kui oled väiksema auto omanik ja sul juba on korralik täismõõdus jalgratas, pead võib-olla selle esiratta eemaldama ja panema siis jalgratta osadena pakiruumi. Suuremates autodes mahub jalgratas ka lahti võtmata sinna ära. Kõigepealt klappige tagaistme seljatugi ettepoole kokku ja tõstke jalgratas siis ettevaatlikult pakiruumi. Jalgratta käiguvahetaja peab jääma ülespoole, sest ratta enda raskus võib seda transportimise ajal muidu kahjustada. Auto määrdumise vältimiseks soovitame kasutada kummist põrandamatte, mis ulatuvad katma ka tagaistme seljatuge.

Pakiruumi mati pikendus,
hind 81 €*.

Kui soovid transportida madalama raamiga jalgratast, võid panna pakiruumi ainult selle esiratta ja ülejäänud jalgratta paigutada seisma esi- ja tagaistmete vahele. Sel juhul võib aga jalgratas, eriti selle õline kett, auto sisepinnad tugevalt ära määrida. Niisiis ära unusta kaasa võtta mõnd vana tekki, et sellega auto istmeid kaitsta.

Jalgratta transport auto katusel

Enne, kui hakkad auto katusel jalgratast või midagi muud transportima, kontrolli üle oma sõiduki tehnilised näitajad. Katuse maksimaalne kandevõime on iga mudeli puhul erinev. Isegi sama mudeli puhul võivad väärtused sõltuvalt valmistusaastast erineda. Niisiis ka juhul, kui sul on sama auto kui naabril, ent sellest veidi vanem, ei pruugi katuste kandevõimed olla samad.

Ühe ratta transportimiseks mõeldud Hyundai jalgrattahoidja Active paigaldamine on lihtne ja kiire, mingeid eritööriistu pole selleks vaja. Lisaks on see lukustatav ning kui seda ei kasutata, saab selle allapoole maha klappida.

Jalgrattahoidja Active,
hind 164 €*.

Nõudlikumale kliendile soovitame jalgrattahoidjat Pro, mille eriline kiirpaigaldussüsteem säästab aega ja vaeva. Tänu sellele saab igaüks ilma kõrvalise abi ja ühegi tööriistata paigaldamisega hakkama – jalgratas tuleb lihtsalt raamihoidjale asetada ning siis käepäraste pöördnuppude abil katusel paika reguleerida ja kohale kinnitada.

Jalgratast kaitseb vigastuste eest raamihoidja pehme kummipolster ning turvalisuse lisamiseks on hoidja ka lukustatav. Kui soovid paigaldada katusele korraga kaks jalgratast, on kõige kiirem ja mugavam viis seda teha just nende hoidjate abil.

Jalgrattahoidja Pro,
hind 281 €*.

Katusele paigaldatud jalgratas suurendab auto tuuletakistust ja müra. Parima tasakaalu tagamiseks tuleb jalgrattad paigaldada katusel alati võimalikult keskele. Ja ära unusta, et koos pea kohal oleva jalgrattaga ei saa sa enam parkimismajja sõita.

Kui oled oma sõiduki katusele kinnitanud rattahoidja ja ratta, ei tohiks ohutuse tagamiseks sõita kiiremini kui 130 km/h. Samuti tuleb sõidukiirus alati tee- ja tuuleoludele vastavaks kohandada, võttes seejuures arvesse kogu autoga veetavat koormust.

Veokonksule paigaldatav jalgrattahoidja

Rattahoidja, mis on paigaldatud auto veokonksule, on mugav eelkõige sellepärast, et sinna on jalgratast lihtsam kinnitada. Kui oled näiteks 165 cm pikkune, võib ratta panek linnamaasturi katusele olla üsna raske ülesanne.

Hyundai pakub ratta transportimiseks kompaktset ja kerget jalgrattahoidjat, mis on tunnistatud mitmetes testides parimaks veokonksule paigaldatavaks elektrirataste kanduriks. See on läbinud ka takistuste vältimise ja kokkupõrketestid ning sellega saab vedada nii tavalisi kui ka elektrijalgrattaid. Suureks plussiks on, et auto tagaluugile pääseb mugavalt ligi sõltumata sellest, kas kandur on täis või tühi. Samuti on hea teada, et sinu kaherattaline on hoidjas varaste eest kaitstud.

Jalgrattahoidja igat tüüpi veokonksule,
hind 722 €*.

Niisiis on võimalik rattahoidjaga transportida ka elektrijalgrattaid, ent seejuures tuleb jälgida, et lubatud suurimat kandevõimet ei ületataks. Võrreldes tavalise jalgrattaga on elektrilised mudelid sageli suuremad, laiemad ja toekamad ning hoidjas peab olema nende jaoks piisavalt ruumi.

Paljudel Hyundai elektriautodel on auto kui laadija (V2L) funktsioon, mis võimaldab pikema reisi ajal jalgrattaid laadida, kasutades toiteallikana auto elektrimootorit.

Kui auto külge on paigaldatud jalgrattahoidja, soovitab Hyundai ohutuse tagamiseks mitte ületada kiirust 130 km/h. Halbade ilma- või teeolude korral tuleb sõidukiirust kindlasti vähendada.

Oma kaherattalise sõbra kaitsmiseks mustuse, tolmu ja vihma eest kasuta jalgratta katet. Enda auto maksimaalset kandevõimet ja muud vajalikku lisateavet saad küsida kohalikult Hyundai edasimüüjalt.

Hyundai edasimüüjad

* Soovituslik jaehind koos käibemaksuga alates 30.04.2024.
Fotod: Hyundai Mobis, Hyundai Baltic, Tuomas Sauliala.